مطالب

آراء سفیدمان را سیاه نکنیم

در روز همایش حامیان آقای دکتر رئیسی در مصلای تهران طبق معمول با کنجکاوی های جامعه شناسانه سعی در کسب شناخت و یادگیری بیشتر از مردم داشتم. افراد گوناگونی بودند. از همه طبقات به نظر میرسدیدند، از همه اقشار، همه سنین، زن و مرد، تنها یا با دوستان یا با خانواده. آنچه برایم مسلم بود در چهره هایشان عزم جزمی دیده می شد که آمده بودند تا در نه به وضع موجود و تغییر برای مردم موثر باشند.

چهره هایی را میدیدم که شاید با قضاوت سطحی و ظاهربینی و بیرون از آن فضا گاه با توجه به تفکر قالبی موجود باور حمایت آنان از آقای رئیسی برای دیگران کمی دشوار به نظر بیاید. خیلی شیک و مدرن. اما آنها آمده بودند و عددشان هم کم نبود، آنقدر بودند که توجه را بخود جلب می کردند. بعضی از این افراد که خانوادگی هم آمده بودند نشان می داد خارج از تفکر قالبی نسبت داده شده به حامیان اصول گرایی هستند.

با جوانی که ظاهرا دانشجوی فنی هم بود صحبت کردم، شلوار جین پوشیده بود و کلاهی بیس بالی بر سر. می گفت آن هندوانه را باز کردیم خراب بود امیدوارم این یکی خوب دربیاد. هر چند تردید داشت اما از ادامه وضع موجود برای کشور نا امید بود. درباره خود می گفت: “من مهندسم. ما اعتقاداتمان نسبت به دین و کشورمان ضعیف نیست. اصلا مشکل ما این چیزا نیست، مشکل من این است که خانمم را عقد کرده ام، چون بیکار شدم دارد کارمان به طلاق می کشد”. این پدیده مرا وادار کرد که این یادداشت را در آخرین روزهای قبل از انتخابات بنویسم.

دکتر داود پرچمی

در ادبیات سیاسی رای خاکستری ها جا افتاده است. کسانی که گرایشات سیاسی قوی مشخصی که جهت گیری رفتار سیاسی آنها را تعیین کند ندارند و معمولا تحت تاثیر جو انتخابات و با پیروی از تصور رفتار اکثریت تصمیم می گیرند که چگونه رفتار کنند. این گروه بیش از گروه هایی با جهت گیری مشخص به امواج رسانه­ای، جنگ روانی و مدیریت افکار عمومی حساسیت نشان می دهند. جریان های سیاسی مقابل هم، در کارزارهای سیاسی و کمپین های انتخاباتی با همین نگاه به سراغ این بخش از آراء می روند.

من دو اصطلاح دیگر هم که کمتر مورد بهره برداری هستند و تعاریف نسبی تری دارند را نیز مطرح می کنم، رای سفید و رای سیاه. برخی رای سفید را رای خالی که در آرائ باطله محسوب میشود می نامند. می توان قرارداد کرد که هرکس به گروه ما رای می دهد رای سفید و هر کس به گروه رقیب ما رای می دهد رای سیاه است. اما با نگاهی دیگر می توانیم هر کس با قبول کلیت نظام و با قصد تداوم حرکت نظام سیاسی بر اساس شناخت و سلیقه خودش وارد عرصه انتخابات می شود و صرف نظر از گزینه انتخابی او رای میدهد، رای سفید بنامیم. در مقابل کسانی که مشارکت نمی کنند و یا اگر مشارکت هم می کنند برای ایجاد تغییر ساختاری و اساسی در نظام سیاسی رای می دهند رای سیاه بنامیم. به عبارتی رای سیاه، رای کسانی است که یک نظام سیاسی را قبول ندارند یا مشارکت نمی کنند و یا مشارکت منفی می کنند. برای آنکه راه تغییر ساختار شکنانه نظام را هموار کنند به کسانی رای می دهند که با گرایش آن­ها همسویی بیشتری دارند.

با مرور و تحلیل محتوای سخنرانی های برخی نامزدها، عناصری در سخنانشان مشاهده می شود که خواسته یا ناخواسته، رو به سوی آرای سیاه دارد. در بسیاری از موارد بجای رقابت با رقبای انتخاباتی، بیان برنامه ها و نه وعده ها، بیان صادقانه، واضح و شفاف علل عدم موفقیت در عمل به وعده هایی که داده بودند و ناتوانی و ناکارآمدی در حل مشکات مردم، مطالبی بیان می شود که موجب تضعیف نظام و کاهنده مشروعیت آن است.

شنیدن مطالبی که تضعیف، ایجاد شبهه و ابهام نسبت به برخی ارکان نظام بویژه نهادهای انقلابی که تامین کننده امنیت کشورند و یا قوه فضائیه که باهمه نواقص آن _همانند قوه مجریه و قوه مقننه _ تامین کننده ضمانت اجرا و رعایت قوانین است، و یا صدا و سیما که شائبه جانبداری آن از دولت در فرایند انتخابات کم نیست، و زیر سئوال بردن کلیت نظام با بیان عدم وجود آزادی، از زبان کسانی که دارای مسئولیت های سطوح بالای کشورند جای تعجب است. کسانی که برای وجود همین کاستی ها باید جوابگوی مردم باشند گناه آن را به گردن چه کسی می اندازند؟

به نظر می رسد قرار گرفتن در کوران مبارزات انتخاباتی و نیاز به پیروزی در این انتخابات موجب شده سخنانی بیان شود که کسانی که نظام را قبول ندارند و تداوم وضع موجود را راهی برای دگوگونی ساختاری و ساختار شکنی تلقی می کنند، به سوی این سخنان جلب شوند. به عبارتی دیگر صاحبان آراء سیاه یعنی کسانی که به هر دلیلی نظام را قبول ندارند و شامل ضد انقلاب، منافقین، خانواده کسانی که بدلیل ظلم به مردم محکوم شده اند و امثالهم مخاطبی برای شنیدن این پیام ها باشند.

شاید نتوان به این نامزدها خرده گرفت. نمی توان برای کسی تعیین تکلیف کرد که در تبلیغات خود چگونه باشد. حتما پس از انتخابات مراجع ذیصلاح به تخلفات انتخاباتی و تایید صلاحیت های بعدی توجه خواهند کرد. اما روی سخن با رای دهندگان است. چرا باید عده ای از رای دهندگان بگونه ای رای بدهند که آرایشان سفیدشان در کنار آراء سیاه قرار گیرد و موجب انباشتگی آنها شود.

بطور کلی دو جریان سیاسی اصولگرا که بر آموزه­های انقلاب اسلامی استوار است با نمایندگی آقای رئیسی و اصلاح طلب که مبانی آن بر گرفته از مدرنیته و در روبناهای خود اسلامی هم شده است، با نمایندگی آقای روحانی، در انتخابات مقابل هم قرار دارند. اصول گرایان تکلیفشان روشن است آرای آنها مطابق میل دشمنان داخلی و خارجی نظام نیست و هیچ هم افزایی با آراء سیاه ندارد. اما بدنه اصلاح طلبی که بی شک بخش زیادی از آنها رویه خود را برای اداره کشور مناسب تر می دانند و با پذیرش قواعد بازی در انتخابات وارد می شوند، به کشورشان علاقه مند هستند و خواهان اعتلاء آن می باشند با این سئوال روبرو هستند که چرا باید بگونه رای بدهند که موجب تقویت آراء صاحبان آراء سیاه شود. چرا بگونه­ای رای دهند که این رای خرسندی دشمنان کشورمان را در پی داشته باشد. دشمنانی که 37 سال همیشه مانع برسر راه موفقیت کشورمان قرار داده و عزیزترین جوانان ما را شهید کرده، بخشی از منابع ما را نابود کرده­اند و از رفاه و آسایش و آرامش ما کاسته اند. بی شک آراء بدنه اصلاح طلبی از جنس آراء ضد انقلاب، معاند، مخالف کلیت نظام سیاسی کشور نیست و لذا بر آنان است که در برهه حساس کشور هوشمندانه حساب خود را از آنان جدا نمایند. بگونه ای اری ندهند که در آینده پشیمان شوند و عندالله پاسخی برای رای خود نداشته باشند.

کمتر از 24 ساعت دیگر به پای صندوق های رای میرویم. همه باهم تلاش کنیم آگاهی مردم را ارتقاء دهیم. از پای ننشینیم. در همه جای ایران اسلامی، گرم وصمیمی، چهره به چهره، اقوام، دوستان، همسایگان، آشنایان، همشهریان و هم وطنان عزیزمان را به حضور در انتخابات دعوت کنیم. هم دست رفقا را بگیریم و هم دست مرددها را، با هم به پای صندوق های رای برویم و انتخاب اصلح کنیم.

کسی را انتخاب کنیم که معتقد است می توان با توکل بخداوند و با تبعیت از مقام معظم رهبری، با همت وعزم مردم ایران زمین، بویژه جوانان غیور و سرافراز آن ضمن تعامل سازنده و عزتمند با دیگر کشورها و حفظ اقتدار کشورمان در مقابل بیگانگان متجاوز به حقوق ملت ایران، براساس شریعت اسلام، ایرانی آباد و سربلند که رفاه دنیویی و رستگاری اخروی برای ایرانیان فراهم اورد و الگویی برای مستضعفان عالم باشد را بوجود آوریم.

در فرایند انتخابات و رای گیری همه باهم حضوری هوشمندانه داشته باشیم و در کنار دستگاه های مسئول و با رعایت قوانین، با نظارتی مردمی از رای خود صیانت کنیم و هرگونه تخلف که موجب خدشه دار شدن آراء مردم شود را به مسئولان و دستگاههای ذیربط اطلاع دهیم.

امید است فردا در جشن بزرگ انتخابات همه باهم با استعانت از خداوند متعال و اهلبیت عصمت و طهارت بهترین سرنوشت را برای کشورما عزیزمان رقم زنیم.

به امید سربلندی روزافزون ملت مقتدر و مظلوم ایران

وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن