دسته‌بندی نشدهمطالب

انتخاب نمایندگان

ملت شریف ایران با دیگر در آزمونی مهم قرار گرفته ایم. انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و انتخاب نمایندگان آنها در عین ساده بودن به امری پیچیده و دشوار تبدیل شده است. از یکسو امکان شناخت دقیق نامزدها ممکن نیست زیرا ساختار انتخابات بگونه ای نیست که نامزدها خود را معرفی نمایند. بسیاری از افراد نه سابقه روشن معرفی شده ای دارند و نه برنامه مشخصی برای دوره نمایندگی خود ارائه کرده اند.

مواردی هم که این چنین کرده اند اولا بگونه ای نیست که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و ثانیا صحت و سقم ادعاهای افراد بررسی و تایید نشده است. عده ای هم بخصوص در حوزه های انتخابیه کوچک و شهرستانها به جای برنامه، وعده و وعید داده می دهند.

شورای نگهبان طبق قانون به بررسی معیارهایی حداقلی بسنده می کند. هیچ معیار قانونی برای بررسی و شناخت توانایی افراد وجود ندارد. مواردی از این دست متعددند که اکنون زمان پرداختن به آنها نیست. امید است دلسوزان مردم و کشور پس از انتخابات این موارد را بررسی و با مشارکت مردم و نخبگان و اهل حل وعقد این ساختارها را اصلاح و بسامان نمایند.

برخی نظر سنجی ها مجموع میزان مشارکت مردم را حدود پنجاه درصد ارزیابی کرده اند. در یک نظر سنجی که موسسه پرچم انجام داده است میزان مشارکت مردم 55.8 است. این درحالی است که مشارکت مردم در انتخابات مجلس نهم 64 درصد و درانتخابات مجلس دهم 61.8 درصد بوده است.

کاهش مشارکت مردم دلائل متعددی می تواند داشته و می تواند بهانه ای برای خرده گیران باشد. عدم فایده از مشارکت های قبلی و بی تاثیری آن در زندگی و بخصوص وضع اقتصادی و معیشتی ورفاه مردم و نارضایتی حاصل از آن، نپرداختن مجلس به مسائل اساسی کشور و جناح گرایی و فردگرایی منفی نمایندگان، بی تاثیر تلقی کردن مشارکت مردم در نتیجه انتخابات که با تشریفاتی خواندن آن بر ذهنیت و رفتار انتخاباتی مردم تاثیر گذارخواهد بود، عدم صداقت جریان واگرا در فرایند بررسی و تایید صلاحیتها و مظلوم نمایی آنها در نداشتن نامزد انتخاباتی و غیر رقابتی خواندن آن، همسویی جریان رسانه ای دشمنان مردم وکشور با جریان واگرای وابسته به آنان در دلسرد کردن مردم، بد عمل کردن اصول گرایان در رسیدن به وحدت و ایجاد ابهام برای مردم، ارائه لیستی از منتخبان ائتلاف اصول گرایان که مورد انتقاد مردم وعده دیگری از افراد این جریان است و به ابهامات مردم افزوده و انتخاب را برای آنان مشکل نموده از عواملی است که می تواند بر کاهش مشارکت مردم تاثیر گذار باشند.

با این وصف در شرایط فعلی حق و تکلیف همه مردم عزیز کشورمان است – با نادیده گرفتن کاستیها- درانتخابات شرکت نمایند و نمایندگان خود را انتخاب کنند. میزان مشارکت مردم در انتخابات معیار مشروعیت نظام سیاسی جمهوری اسلامی که بر آمده از خون هزاران شهید عزیز این کشور است می باشد. مجلسی که نمایندگان آن با رای بالاتری انتخاب شده باشند مشروط بر کارآمد بودن میتواند در اصلاح امور تاثیرگذارتر باشد.

آنچه مسلم است درتهران مردم به جریان واگرای دلبسته به خارج ناکارآمد، که وقتی قدرت را در دست گرفتند اعتماد مردم را نادیده گرفتند و به عهد خود عمل نکرده، بلکه زندگی مردم را سخت تر نمودند رای بالایی نخواهند داد. نسبت به لیست ائتلاف اصول گرایان نیز انتقاداتی وارد است. درجبهه اصول گرایان افراد ارزشی، متخصص، کارآمد و پاکدست کم نیستند. میشد لیست قویتری هم تنظیم و به مردم معرفی کرد. لیکن برخی مشکلات ساختاری و کنشی درهنگامه انتخابات بروز می کند و مانع از دستیابی به شرایط ایده آل می گردد. هر انتخابی می تواند همراه با انتقاداتی باشد.

براین اساس با نادیده انگاشتن برخی کاستی ها، برای تقویت جبهه انقلاب و ممانعت از نفوذ جبهه غیر انقلابی به مجلس و با اعتماد به انتخاب معتمدان جبهه انقلاب اینجانب به لیست کامل مورد تایید ائتلاف اصول گرایان رای خواهم داد.

نکته مهم دیگری که نباید از آن غفلت نمود انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان است. مجلس خبرگان جایگاه بسیار مهمی در نظام سیاسی ما دارد. انتخاب نمایندگان واجد شرایط برای آن اهمیتی بسیار مهم و شاید مهمتر از مجلس شورای اسلامی داشته باشد. در این انتخاب نیز همان مشکلات فوق وجود دارد ولی اینجانب با اعتماد به تشخیص جامعه مدرسین، به انتخاب آنان رای خواهم داد.

ان شاءالله به لطف خداوند متعال فردا صبح همه با هم در پای صندوقهای رای حاضر می شویم با انتخاب نمایندگان خود در تعیین سرنوشت خود و میهن عزیزمان سهیم و از حق خود استفاده کرده و به تکلیف ملی و دینی خود عمل خواهیم نمود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن