دسته‌بندی نشدهمطالب

ما و انتخابات

خوشبختانه کمتر کسی به من مراجعه می کند که درباره اصل شرکت در انتخابات تردید داشته باشد. اما بیشتر درباره اینکه به چه کسی رای بدهیم مورد سئوال هستم. جمعی از دوستان، اقوام و دانشجویان جدید و قدیم، و برخی کسانی که فعال در حوزه محرومیت زدایی در استانهای دیگر کار می کنند مراجعاتی برای انتخاب نماینده اصلح دارند. این مراجعه می توانند بیانگر برخی موضوعات باشد که به نظرم خوب است با دقت بیشتری مورد توجه قرار گیرند.

اولین موضوع ان است که انتخابات در کشور ما سازوکار مناسبی برای شناخت نامزدها ندارد. در حوزه های انتخابیه کم جمعیت این کار ساده تر است. مردم با شناختی که نامزدها و عواملشان ایجاد می کنند پای صندوق می روند. این شناخت زمانی نتیجه میدهد که رای دهندگان انتخاب یک نامزد را برای خود یا قوم قبیله و یا منطقه خود مفید و دارای فایده ارزیابی کنند. کسانی که روی نیازهای اساسی مردم منطقه شناخت دارند و صادقانه و یا غیر صادقانه حل آنها را وعده می دهند عموما موفق هستند  از این رو در این حوزه ها عملکرد ستاد انتخاباتی نامزدها و خودشان بسیار می تواند در جلب  رای مردم تاثیر گذار باشد. در این مناطق رفتار انتخاباتی مردم براساس برخی وابستگی ها و عضویتهای شبکه ای مانند قومی و عشیره ای و دینی و مذهبی، و همچنین تضادها و شکاف های اجتماعی از این نوع و با نقش آفرینی و دیگران مهم  منطقه شکل میگیرد.

در شهرهای بزرگ و بویژه تهران وضع متفاوت است. صرف نظر از طرفداران جریانهای سیاسی مهم که نوع رای شان تقریبا ثابت است، رای اقشار میانی سیاسی یا رای خاکستری ها عموما تابع جو سیاسی روزهای آخر و نزدیک به انتخابات شکل می گیرد. در شکل گیری این آراء عامل مهم اصلی هنجار ذهنی غالب است. عامل مهم شکل دادن به رای مردم تصور و پنداشت آنها از اینکه اکثریت مردم به چه کسی یا گروهی رای خواهند داد می باشد. در انتخابات پیش رو هنجار ذهنی مردم رای به جریان انقلابی یا همان اصول گرایان است. البته هنجار ذهنی متاثر از عوامل مختلفی می تواند باشد. ارزیابی از فایده  نتیجه انتخابات و ارزیابی موثر دانستن مشارکت در نتیجه انتخابات، دیگران مهم و گروه های مرجع مردم، نقش و عملکرد رسانه های داخلی و خارجی در پیدایش اتمسفر انتخابات و هنجار ذهنی در انتخابات موثر است.

بر این اساس در انتخابات پیش رو به نکات ذیل باید توجه داشت.

  • جریان واگرا نسبت به انقلاب مردم، به واسطه بی کفایتی که درعرصه اداره کشور و اثر بخشی مجلس فعلی داشته اند، براساس نظرسنجیهایی که خودشان انجام داده اند مطمئن بودند که سرمایه سیاسی و اجتماعی خود از دست داده و قطعا در این انتخابات شکست خواهند خورد. آنها مطئن هستند که مرم فریب “تکرار” خواهان را نخواهند خورد. از این رو تمام تلاش خود را برای اثر گذاری بر روند برگزاری انتخابات و نتایج آن داشته اند. برای پوشاندن شکست خود با تقسیم کار با خارج نشیان و راه انداختن کمپین ممانعت از مشارکت مردم در انتخابات(رای بی رای) همچنین مظلوم نمایی در جانبدارانه جلوه دادن تایید و رد صلاحیتها و انتصابی خواندن نمایندگان و مقایسه آن با انتخابات دوران پیش از انقلاب سعی در کاهش مشارکت مردم نموده و می نمایند. آنها بر خلاف مصالح ملی و هزینه هایی که می تواند برای کشور داشته باشد خواهان کاهش مشارکت مردم در انتخابات هستند تا از شکست سنگین خود جلوگیری نمایند. از این رو هنوز با ایجاد تردید در دل مردم این رویه را ادامه می دهند.
  • اکنون که نتایج تایید صلاحیتها مشخص شده و معلوم گشته که افراد منتسب به این جریان نیز بسیار زیاد است و نمی توانند برای مردم پاسخی داشته باشند. مجبور به ارائه لیست شده اند. تحریم انتخابات و یا ندادن لیست در تهران به معنی مرگ سیاسی آنها در آینده خواهد بود. بر این اساس علاوه بر تلاش برای کاهش مشارکت از این طریق بدنبال آن هستند که هرچه می توانند کرسی های مجلس را دراختیار گرفته و از شکست مفتضحانه خود جلو گیری نمایند.
  • هر چند که جریان غیر انقلابی به عنوان پیاده نظام دشمنان این مردم، همسو با آمریکای جنایتکار سعی در لطمه زدن به نیروهای خودی در جنگ رسانه ای علیه ایران اسلامی داشته و دارند، اما مشارکت ملی چند میلیونی مردم قدردان و وفادار به نظام و انقلاب، در مراسم شهادت سردار شهید مقاومت حاج قاسم سلیمانی و مراسم 22 بهمن نشان داد که مردم علیرغم وجود نارسایی های متعدد در زندگیشان، هوشمندانه و متعهدانه پای انقلاب خود ایستاده اند و امیدوارانه در بزنگاه ها نقش آفرینی می کنند. از این رو با وجود مشکلات و بی بهره بودن از انتخاب مجلس و دولت فعلی برای اصلاح امور خود همانند دوره های پیشین مشارکت خواهند نمود. هر چند مردم از جریانهای سیاسی گله مندیهایی دارند اما سازوکار انتخابات را رویه ای موثر برای نقش آفرینی خود در تعیین سرنوشت کشور و خودشان می دانند.

هشدار:

  • احتمال اینکه که تریبون بدستان جریان واگرا بخواهند با شوک انتخاباتی روند رای دهی مردم را متاثر کنند، با توجه به زمان اندک باقی مانده تا روز رای گیری بسیار کم است. با این وصف مردم عزیز و دست اندرکارن انتخابات، بخصوص ناظران آن باید بسیار هوشمندانه به رصد وقایع این چند روز پرداخته و آرامش وامنیت روانی مردم و آراء انان صیانت و حفاظت نمایند.
  • احتمال دارد همانند انتخابات پیشین کسانی که اجرای انتخابات را به عهده دارند به مهندسی روند انتخابات دست بزنند. مثلا در مناطقی که مشارکت مردم بالاست و احتمال رای به جریان انقلابی و مدافع نظام بیشتر است، با ایجاد مشکل و مانع امکان مشارکت مردم را کاهش دهند. در انتخابات قبلی صندوقهای رای گیری بودند که بعلت نداشتن برگه و تعرفه رای مانع رای دادن مردم شدند.
  • یکی دیگر از موانع که در سخت کردن تصمیم رای دهندگان موثر است و می تواند هم بر مشارکت مردم و انتخاب هایشان تاثیر بگذارد وجود لیست های متعدد در اردوگاه اصول گرایان است. امید است در این زمان اندک باقی مانده بزرگان این جریان بر اساس اصول اسلامی و انقلابی به و براساس مشترکات عام خود_ که کم هم نیست_ به وفاق برسند و جریان رای گیری را برای اکثریت مردم هوادد خود تسهیل نمایند.
  • این احتمال وجود دارد که همچون برخی انتخابات گذشته بویژه در جریان فتنه 88 پس از انتخابات، شورشیان مدعی دموکراسی، رای اکثریت مردم را برنتابند و همسو با دشمنان مردم، میهن و انقلاب عزیزمان دست به اغتشاشات بزنند. در این زمینه نیز لازم است مردم و دستگاه های مسئول آمادگی و هوشمندی لازم را از خود نشان دهند.
  • در پایان ضمن دعوت مردم عزیز کشورمان به مشارکت حداکثری در انتخابات، با توکل بخداوند متعال و تمسک به سیره ائمه معصومین علیهم السلام و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در این برهه حساس تاریخی و با اعتماد به انتخاب نخبگان جریان انقلابی افرادی را انتخاب نمائیم که مجلسی در تراز جمهوری اسلامی و با توانایی در راس امور قرار گرفتن بتواند در پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم نقش آفرین باشد.
  • با توکل و استمداد ازخداوند ان­شاء الله فرداشب لیست مورد تایید خود برای انتخابات را منتشر خواهم کرد. امید است که مورد رضای خداوند و شما عزیزان قرار گیرد. الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن