دسته‌بندی نشدهمطالب

کرونا را سیاسی نکنیم

چند روزی است سرما خوردگی دارم. انتهای گلویم سوزش دارد. در این مواقع معمولا از ماسک استفاده می کنم. دیشب برای خرید ماسک به داروخانه رفتم، هم با قیمت گرانتر روبرو شدم و هم نظام سهمیه بندی که داروخانه اعمال میکرد. هر نفر یک ماسک. 

 

صف خریداران ماسک هم دیدنی بود وگفتگوی مردم شنیدنی. خیلی زود ربط پیدا کرد به انتخابات و فضای سیاسی جامعه. برخی آن را موضوعی برای کاهش مشارکت مردم از سوی دولت تلقی می کردند. می گفتند: ((اصلاح طلبها چون می داند که نمایندگانش رای نمی آورند این خبر را پخش کرده اند که مردم بترسند و در انتخابات شرکت نکنند. اینها می خواهد کاری کنند که سازمان ملل بیاد اینجا انتخابات برگزار کند)). برخی هم در مقابل می گفتند: ((نه اینها مدتی است می دانند که کرونا در کشور آمده ولی برای انتخابات صدایش را در نیاوردند. حالا چون چند نفر مردند و مردم اخبارش را پخش کردند دیگه مجبور شدند خبر  را پخش کنند)). حتی یک نفر مثبت حرف نمی زد.

در این فکر بودم که این همه سیاسی شدن امور جامعه برای ما لازم است؟ ضرر آن بیشتر از نفعش نیست؟ مخصوصا که هر پدیده ای با سیاسی شدن عاملی برای تبدیل شدن به موضوعی برای شکاف اجتماعی و عمیق تر شدن شکافهای موجود می گردد.

در چین با جمعیت نزدیک به یک میلیارد و سیصد میلیون نفر حدود 75400 نفر مبتلا شده اند و حدود 2236 نفر بر اساس آمارها تا کنون نیز مرده اند. این یعنی ضریب مرگ و میر و انتشار این ویروس خیلی بالا نیست و قابل کنترل می باشد. اگر درست باشد که این پدیده بخشی از جنگ امریکا علیه چین است، چینی ها با ساخت یک بیمارستان بزرگ پیشرفته، قدرتمندی خود را به رخ امریکائیها کشیدند.  مردم پا به پای دولت برای کنترل و حل مشکل کمک می کنند. نه مردم ونه نخبگان، حکومت و دولت چین را زیر سئوال نمیبرند. (به تفاوت کنشگری حکومت در چین وقوف دارم).

در 29 کشور دیگر قبل از ایران نیز این ویروس دیده شده است. در بعضی موارد افرادی هم به همین دلیل مرده اند. این شکاف و فاصله اجتماعی بین مردم و مردم با دولت دیده نمی شود.

اما در اینجا با کنشگری برخی سیاسیون و برخی افراد فاقد هویت که مشخص نیست از افراد وابسته در خارج از کشور نباشند از این موضوع هم برای ایجاد شکاف اجتماعی و دو و چند دستگی بین مردم استفاده میشود. امروز در توییتر دیدم یکی از نمایندگان معلوم حال که تایید صلاحیت هم نشده، مطلبی در باب پنهان کاری در مضوع کرونا نوشته و آن را به دیگر موضوعات نیز مرتبط کرده است. پنهان کاری نمیشود و اگر پنهان کاری هم میشود توسط مسئولین مورد تایید شما صورت می گیرد. امثال این فرد هنوز نماینده مجلس است می تواند در مجلس وزیر مربوطه را مورد سئوال قرار دهد و یا حتی تدارک استیضاح او را ببینند. اما آن را با انگیزه های غلط سیاسی به عرصه رسانه ای عمومی جامعه می کشانند.

یک فرد وابسته به دولت با بیان برخی بدیهیات که می توانست بدلیل ارتباط خود با دولت آنها را به مسئولین بگویید افاضه فضل نموده ومطالبی در این خصوص به مسئولین یاد داده است. اگر در مدیریت چنین مشکل ساده ای با مشکل مواجه ایم و مسئولین و سازماندهی پزشکی و درمانی ما کفایت آن را ندارد، به ناکارآمدی دولت مورد تایید شما مربوط می شود.

براساس اخبار منتشره دولت و وزارت بهداشت و دیگر دستگاههای مرتبط چندی پیش تشکیل جلسه داده و با تقسیم کار و تعین مسئولیت برای دستگاههای مختلف، وزارت بهداشت و درمان را مسئول مقابله و کنترل و مدیریت این مشکل نموده است. این وزارتخانه تمهیدات لازم را اندیشیده و مدتی است تمام مرزهای ورودی را به شدت کنترل می کند. اخبار گویای سطحی از آمادگی در شبکه بهداشت و درمان در سراسرکشور است. موارد مشکوک بررسی می شده و تا قبل مورد قم نمونه ای دیده نشده است. رسانه ملی در اخبار و دیگر برنامه های روزانه خود بطور مرتب اطلاع رسانی کرده و میکند و آموزشهای لازم را ارائه می کند.

از مدتها قبل برخی دستگاهها، گروهها مردمی، و خود مردم دست بکار شده و افراد مختلف با احساس وظیفه اطلاع رسانی کرده و آموزشهای لازم می شود. امروز یک جوان میکروبیولوژیست مطالب خوبی را در توییتر منتشر کرده بود. یکی از وزرای اسبق بهداشت و درمان در یک فیلم کوتاه نکات مفید و ارزشمندی را گفته  و منتشر کرده است. این رفتارهای مردم نشان از آمادگی برای همبستگی و همدلی بیشتر میدهد. این نعمت بزرگ وفاق ملی را باید قدر دانست و بی هیچ قید و شرطی برای تقویت آن باید کوشید.

باید بجای ایجاد رعب و وحشت در مردم، توان اجتماعی خود را برای مقابله با این نوع مشکلات بالا ببریم. از این مسائل که عموم مردم را تهدید می کند برای بالا بردن وفاق و همبستگی اجتماعی استفاده کنیم. به مسئولین و دولت کمک کنیم که بتوانند مشکل را بهتر و سریعتر کنترل کنند.  

اکنون که برخی مشکلات در کشوره بگونه ای شده است که دستگاههای اداره کننده آن به هردلیلی توانایی حل آنها را ندارند بهتر است با عزم ملی خود مردم به صحنه بیایند و با کمک به برای حل مشکلات کمک نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن