اخبار

شروعی دوباره

بسم الله الرحمن الرحیم

 

شروعی دوباره

 

دوباره سلام و به قول سهراب سپهری:

به تماشا سوگند

و به آغاز کلام

و به پرواز کبوتر از ذهن

واژه ای در قفس است.

حرف هایم مثل یک تکه چمن روشن بود.

من به آنان گفتم:

آفتابی لب درگاه شماست

که اگر در بگشایید به رفتار شما می تابد

واقعیت این است که مشکل اصلی جامعه ضعف اخلاق در عرصه های مختلف و سیاسی شدن بیش از حدِ همه­ ی امور جامعه  است. اگر امروز با مشکلات اقتصادی روبرو هستیم، بخش اعظم و مهم آن معلول بی اخلاقی در اقتصاد و بی توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی کنش اقتصادی و سیاسی شدن آن است. در عرصه سیاست و انتخابات نیز همین گونه است. نزدیک شدن به فضای رقابت­ های سیاسی در دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری گذشته -بخصوص دومی-، برای فردی که اساسا کنشگریِ سیاسی اش هم بر مبنای انجام تکلیف یک معلم دانشگاه با دغدغه برای زندگی مردم، کشور، انقلاب و نظام است، لایه هایی غیرقابل قبول از نظر اخلاقی و سیاسی شدن  بر خلاف وحدت ملی و حفظ منافع ملی و کلیت نظام در این امور را هویدا می­کرد که تحملشان سخت و دانستن­ شان تکالیفی جدید ایجاد می کند.

موارد و مسائلی که از وجودشان بی اطلاع نبودیم اما تنوع، شدت و عمق آنها، آنهم از سوی کسانی که مدعی پیشکسوتی دینداری و جریان­ های سیاسی هستند و یا خود را در معرض انتخاب شدن قرار می دهند، غیرقابل قبول و دردآور است. شرایطی که در مواردی برای کسب منافع و رای و پیروزی فردی و جناحی خلاف شرع بَیّن و حرام اتفاق می افتد. وحدت ملی و انسجام اجتماعی تقلیل می یابد، شکافهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی به سوی تضاد اجتماعی ساختاری سازماندهی می شود، با وعده ­های دروغین و نسبت­ های ناروا و کذب به رقبا و افکار عمومی حتی به هزینه خدشه دار شدن اعتقادات مردم، زیر سئوال رفتن کلیت نظام و بی توجه به عواقب و پیامدهای بعد از انتخابات به انحراف کشیده می شود.

این امور سبب شد تا ترجیح دهم حداقل مدتی از این فضا دور باشم. قرار بود کنشگری ما در هر عرصه ای، از جمله عرصه سیاسی وسیله عمل به تکیلفمان باشد، ظاهرا امکان پذیری آن کم و سخت شده است. جناح گرایی، و عواید مادی و دنیوی آن، آفتِ انکار حق و کتمان حقیقت و بیماری گروه سانسوری، و مرض خود محوری در پوشش گروه محوری را به جانمان انداخته است.

بعضا استقلال شخصیت و تاکید برعمل به تکلیف شرعی و ملی، و پیروی از رهبری نظام هم رفتار نابهنجار تلقی می شود. برخی انتظار دارند که انسان در کمال بی عقلی آخرتش را فدای دنیای خود و بدتر، فدای دنیای آنها کند. در هردو جناح سیاسی حب و بغض های جناحی مانع از درک حقیقت و واقع گرایی مبتنی بر آن و عمل به عنوان یک مسلمان انقلابی می شود.

در این مدت علیرغم رصد اوضاع کشور و با وجود مسائل مختلف ریز و درشت که جای قلم زدن و تحلیل داشته و دارند دعوت هیچ سخنرانی، همایش و مصاحبه ای را نپذیرفتم. سعی و تلاش در کمک علمی به حل مشکلات کشور و ارائه مشاوره هرجا که ممکن بود برایمان از اولویت بیشتری برخوردار بوده و خواهد بود.

با این وصف شرایط حساس کشور و ضرورت مشارکت در روشنگری مسائل و اصرار برخی دوستان و دانشجویان عزیزم موجب شده است تا در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی جاری به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم عزیزمان نیز اقدام نمایم. بنا داریم همچون گذشته و آغازین روزهای فعالیت این سایت و کانال، در حد وسع و توانایی و دانش و تجربه ای که داریم تلاش کنیم به نقد و تحلیل و بررسی مسائل اجتماعی کشورمان در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداخته و در یافتن راه حل برای مشکلات به مسئولین و مردم کمک نمائیم.

امید است مورد رضای خداوند واقع و مایه بهبود وضع مردم شریف و بزرگوار و کشور عزیزمان شود.

از اینرو شروع بکار مجدد سایت شخصی به آدرس www.Parchami.ir و کانال “جامعه ما؛ ایران” با لینک drparchami@ در پیام رسان سروش و ایتا را خدمت علاقمندان اعلام می داریم. لطفا به ما در این مسیر کمک کنید.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن